Stworzyły słomkę, która wykrywa, czy w drinku jest tabletka gwałtu Czy to będzie przełomowy wynalazek?

Stworzyły słomkę, która wykrywa, czy w drinku jest tabletka gwałtu Czy to będzie przełomowy wynalazek?

Trzy uczennice z Florydy: Victoria Roca, Susana Cappello i Carolina Baigorri stworzyły słomkę, która w prosty sposób może wykryć tabletkę gwałtu w drinku. Co ciekawe, rewolucyjny wynalazek został stworzony podczas zajęć w szkole.

Zanurzona w drinku słomka z pomocą specjalnych filtrów jest w stanie wykryć trzy najpowszechniejsze substancje odurzające: Rohypnol, GHB i ketaminę. Zabarwia się wtedy na niebiesko. Gadżet ma dać poczucie bezpieczeństwa, bo dzięki niej każdy jest w stanie sprawdzić, czy do zamówionego w klubie albo barze napoju dorzucona została tabletka gwałtu.

Obecnie dziewczyny starają się o patent dla swojego wynalazku, planują także kampanię crowdfundingową na pozyskanie środków do produkcji. Na bardziej zaawansowanym etapie jest drugi wynalazek - stworzony przez grupę studentów z North Carolina State University. To specjalny lakier, który zanurzony w drinku pozwoli wskazać czy znajduje się tam tabletka gwałtu. Już w tym roku ma być dostępny na amerykańskim rynku.

"To problem, o którym słyszymy naprawdę często, zwłaszcza od kiedy jesteśmy w szkole średniej" – mówią autorki prostego, ale wyjątkowo potrzebnego gadżetu w wywiadzie dla Inside Edition. Ofiarami gwałtów na skutek odurzenia narkotykami rozpuszczonymi w alkoholu są przede wszystkim młode kobiety. W Stanach Zjednoczonych na taką formę przemocy najbardziej narażona jest grupa wiekowa 16-24. Trzymamy kciuki i czekamy aż słomka pojawi się na polskim rynku.

źródło: polki.pl/magazyn/o-tym-sie-mowi,uczennice-stworzyly-slomke-ktora-wykrywa-tabletke-gwaltu,10423716,artykul.html

506 czyt.
100%71
MrHyde

znalazł niusa na polki.pl

Komentarze (1)

 
  • AnonimS

    AnonimS 9 kwi 4:28

    Dobre.  Potrzebny jeszcze tester trzeźwości i użycia narkotyków