Przewodniczący Episkopatu Niemiec: jestem zaniepokojony populizmem

Przewodniczący Episkopatu Niemiec: jestem zaniepokojony populizmem*O takim kościele w polskich mediach masowego rażenia zapewne nie powiedzą.*
*Pozwólcie ateiście zgodzić się z biskupem. Nieczęsto jest ku temu okazja.*  


Przewodniczący Episkopatu Niemiec, arcybiskup Monachium kardynał Reinhard Marx, wyraził zaniepokojenie rozwojem ruchów populistycznych i nacjonalistycznych na świecie.

Jak stwierdził niemiecki hierarcha, nie spodziewał się takiego wzrostu popularności tego typu ruchów. W rozmowie z dziennikarzami w miejscowości Bergisch Gladbach koło Kolonii kardynał podkreślił, że Kościół ma w tej sytuacji za zadanie stanąć po stronie "odpowiedzialnej wolności".  

Zapytany o ocenę chrześcijan angażujących się w działalność prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) arcybiskup Monachium odpowiedział, że generalizujące ocenianie motywacji działania członków partii, organizacji czy wspólnot religijnych nie jest zadaniem Kościoła. W tym kontekście należy raczej oceniać treści. Propagowanie ksenofobii jest na przykład niezgodne z chrześcijaństwem – powiedział hierarcha na wstępie wiosennego posiedzenia Episkopatu Niemiec. Duchowny, który jest również przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (OMECE) i doradcą papieża Franciszka, dodał, że nie do zaakceptowania są także wszystkie formy radykalnego nacjonalizmu i wrogości wobec innych religii.

źródło: dw.com/pl/przewodnicz%C4%85cy-episkopatu-niemiec-jestem-zaniepokojony-populizmem/a-37830579

Dodaj komentarz