Port Gdańsk największym portem kontenerowym na Bałtyku.

Port Gdańsk największym portem kontenerowym na Bałtyku.Źróło: internetPort Gdańsk awansował na pierwsze miejsce w rankingu kontenerowym na Bałtyku – poinformowała spółka zarządzająca portem. Oprócz tego, utrzymał się na podium wśród wszystkich portów na Bałtyku.  

Po pierwszym kwartale, w rankingu kontenerowym pierwsze trzy miejsca na Bałtyku zajmują:

1. Port Gdańsk 515 042 TEU* (+8,6 r/r)
2. Petersburg 499 640 TEU (-11,1%)
3. Port Gdynia 239 454 TEU (+6,8%)

Obecnie DCT (Deepwater Container Terminal – Głębokowodny Terminal Kontenerowy) Gdańsk jest największym na Bałtyku i jedynym na tym morzu, który może przyjmować transoceaniczne kontenerowce z Chin. Wcześniej takie statki, z towarami przeznaczonymi dla Środkowej i Wschodniej Europy, mogły wchodzić tylko do portów Zachodniej Europy, znajdujących się przed Cieśninami Duńskimi.

Jeszcze dziesięć lat temu mniej więcej taką ilość kontenerów, jaka teraz przechodzi przez ten port kwartalnie, przeładowywano w Gdańsku rocznie. A w 2008 roku – w pierwszym pełnym roku działalności – ilość kontenerów wyniosła tylko 106 356 TEU.  

W I kwartale 2021 r. przeładowano w Gdańsku 13,3 mln ton towarów, co stawia port na trzecim miejscu wśród portów bałtyckich i zapewnia miejsce w pierwszej dwudziestce największych europejskich portów (w 2018 roku – szesnaste). Pierwsza więc piątka portów na Bałtyku to:

1. Ust Ługa 25,5 (-5,4% r/r)
2. Petersburg 14,4 mln ton (-2,1%)
3. Port Gdańsk 13,3 mln ton (+17,8%)
4. Port Primorsk 12,6 mln ton (-22,4%)
5. Port Kłajpeda 11,3 mln ton (-0,2%)

Największy wzrost ładunków, jakie obsłużył gdański port zanotowano w następujących kategoriach:  

1. Paliwa płynne (+39% r/r),
2. Węgiel (+3,7%),  
3. Zboże (+53,7%),
4. Drobnica (+9,8%)  

W 2020 roku, pomimo ograniczeń związanych z pandemią, w porcie przeładowano 48 mln ton towarów, co przyniosło portowi przychód wynoszący 254,8 mln zł i 65 milionów zł zysku. Przez port przeszło 16,5 mln ton towarów importowanych i 31,7 mln ton towarów idących na eksport. Port obsłużył także 149 tysięcy pasażerów (spadek o 40 tysięcy pasażerów (21,16%) w stosunku do roku 2019 spowodowany jest pandemią).

W marcu 2021 roku zakończono kolejną inwestycję w infrastrukturę portową. Zbudowano 10 km dróg, 7 km torów, 14 rozjazdów, 7 obiektów inżynierskich w tym wiadukty drogowe i przepusty ochronne na rurociągach paliwowych PERN i LOTOS oraz parking buforowy dla aut ciężarowych.  

"To ogromne przedsięwzięcie, które ma dla Portu Gdańsk kluczowe znaczenie. Tą inwestycję realizujemy z myślą o naszych aktualnych i przyszłych kontrahentach, aby prowadzone przez nich procesy przeładunków były jak najbardziej wydajne. Chodzi tu o budowę nowych dróg i układów torowych wyprowadzanych ze stacji kolejowej PKP Port Północy do bram poszczególnych terminali. W przypadku największego z nich, czyli terminalu DCT, będą to dwa dedykowane tory. Dodatkowo zrealizowana właśnie inwestycja drogowa, wyprowadzi bezkolizyjne ruch z terminala, dalej na południe Polski. Co istotne, jest to zupełnie nowy układ drogowy, który umożliwi bezkolizyjny ruch pojazdów, co jest niezwykle istotne przy tak znacznym natężeniu ruchu towarowego. Dwie dedykowane jezdnie w układzie 2 plus 2 do terminala kontenerowego spowodują, że wyprowadzenie kontenerów będzie spełniało najwyższe europejskie standardy. Jedynym miejscem od wyjazdu z terminala, w którym trzeba zwolnić, będą bramki na autostradzie. Nasza inwestycja wpisuje się doskonale w projekty realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, które na szczeblu rządowym koordynowane są przez Ministerstwo Infrastruktury. Autostrada A1 łącząca Czechy z polskim wybrzeżem Morza Bałtyckiego i Portem Gdańsk jest już gotowa w 85%. Już w 2022 roku przejedziemy bez świateł autostradą bezpośrednio z Portu Gdańsk do czeskiej Ostrawy, Brna, Pragi czy słowackiej Bratysławy – komentuje Łukasz Greinke – prezes Portu Gdańsk.  

Branża portowa w województwie pomorskim zatrudnia około 6 proc. ogółu zatrudnionych, a jedno miejsce pracy w gospodarce morskiej generuje co najmniej 4 miejsca pracy w branżach pokrewnych.  


*TEU (twenty-foot equivalent unit) – jednostka pojemności równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp (6,1 metra).  
____________
Źródła:
businessinsider.com.pl
bankier.pl
portgdansk.pl
portalmorski.pl
wikipedia.org

źródło: internet

MEM

znalazła niusa na internet. Tagi: #Gdańsk #port #ranking #Bałtyk #gospodarka

1 komentarz

 
  • MEM

    Faktycznie, budowa kanału (jeśli w przyszłości byłby on odpowiednio powiększony i pogłębiony) i rozbudowa portu w Elblągu są "nieopłacalne"...  :p

    17 kwi 2021