Polacy zrobili taki nalot na profil partii politycznej z Kenii, że... zniknęła z Facebooka. Wszystko przez jej nazwę

Polacy zrobili taki nalot na profil partii politycznej z Kenii, że... zniknęła z Facebooka. Wszystko przez jej nazwęNazwę partii w języku suahili czyta się jako "ciudzia", jednak my w Polsce i tak wiemy lepiej. Proekologiczne ugrupowanie z Kenii robi furorę w polskim internecie. Nie mogło być inaczej, skoro nazywa się CHUJA.

Z takim skrótem nie dało się zostać niezauważonym przez Polaków. Partia Chama Cha Usalama Jikoni, Amua! – CHUJA – to proekologiczne ugrupowanie, któremu zależy na odejściu od szkodliwych i niebezpiecznych źródeł opału. Dlatego cztery pierwsze człony jej nazwy można tłumaczyć również jako Związek na Rzecz Bezpiecznej Kuchni, natomiast eksklamacja "Amua!" oznacza tyle, co: "decyduj!".

Partia ma nieco satyryczny charakter, jednak na poważnie traktuje kwestię gotowania przy użyciu szkodliwych paliw. Jednym z jej założycieli jest kenijski komik DJ Shiti, znany z komediodramatu "The Real Househelps of Kawangware". Partia CHUJA nagrała także swój hymn, do którego został dołączony zabawny teledysk.

– Ponad 400 Kenijczyków umiera tygodniowo na skutek gotowania na szkodliwych paliwach – mówił DJ Shiti. – Powołaliśmy CHUJA, ponieważ nadszedł najwyższy czas, by Kenijczycy zaczęli decydować o tworzeniu przyjaznego środowiska, które przysłuży się naszym rodzinom i krajowi w ogóle – podkreślał w rozmowie z kenijskim blogiem lifestyle'owym KenDesk.

Na stronie www.chuja.party Kenijczycy mogą podpisać petycję, w której domagają się wycofania z użycia szkodliwych paliw takich jak węgiel lub butle gazowe – samoróbki.

Nalot Polaków na profil partii był tak duży, że... zniknął z Facebooka chwilę przed opublikowaniem tego tekstu.  

Źródło: kendesk.co.ke

Kamil Rakosza
29 maja 2019

źródło: natemat.pl/274327,partia-chuja-partia-polityczna-z-kenii-podbija-polski-internet

MrHyde

znalazł niusa na natemat.pl.

1 komentarz

 
  • Aladyn

    CHUJA zrobili zanim zaczęli działalność.   :)