Mamuty będą biegały po Syberii już za 6 lat

Mamuty będą biegały po Syberii już za 6 latDzięki grantowi wysokości 15 mln dolarów naukowcy postarają się odtworzyć mamuty, tworząc genetyczną krzyżówkę zagrożonego wyginięciem słonia azjatyckiego z DNA mamuta. Pierwsze mamuciątko może urodzić się za sześć lat - pisze "Guardian".

Projekt dotyczący odtworzenia mamuta był omawiany od ponad dekady, „czasem nawet serio”, ale w poniedziałek naukowcy poinformowali, że nowe dofinansowanie powinno pozwolić im na realizację tego pomysłu – podaje brytyjski dziennik.

Mamuty wyginęły około 10 tys. lat temu, ale dzięki pozyskaniu ich DNA i połączeniu go z komórkami słonia azjatyckiego można stworzyć „wszechstronne komórki macierzyste”, które będą mogły przekazywać mamucie DNA – wyjaśnia „Guardian”.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, embriony genetycznej krzyżówki będą dojrzewały w sztucznych warunkach lub donoszone będą przez słonicę-surogatkę. Naukowcy mają nadzieję, że pierwsze mamuciątka pojawią się za sześć lat – kontynuuje dziennik.

„Naszym celem jest stworzenie słonia odpornego na zimno (nawet -40 st.C), który będzie wyglądał i zachowywał się jak mamut” – powiedział w wywiadzie dla „Guardiana” George Church, profesor genetyki w Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda, który jest pionierem nowych technik modyfikacji genów.

Church jest też współzałożycielem Colossal, firmy specjalizującej się w badaniach genetycznych, która zgromadziła środki na odtworzenie mamutów.

Naukowcy mają też nadzieję, że projekt ten pozwoli ocalić zagrożone słonie azjatyckie, ponieważ umożliwi im dostosowanie się do warunków panujących na stepach arktycznych i w tundrze.

Jak relacjonuje „Guardian”, na razie nie wiadomo, czy słonie azjatyckie będą chciały rozmnażać się z hybrydami. Być może będziemy musieli je trochę ostrzyc – powiedział Church.

źródło: zw.lt/rozmaitosci/mamuty-beda-biegaly-po-syberii-juz-za-6-lat/?fbclid=IwAR2B4IUlXqFEU9QZTfa9EaPatwFcqqyTS2HO1Qy4zejjWwTdDh41LPg2WeI

MrHyde

znalazł niusa na zw.lt.

2 komentarze

 
 • agnes1709

  A potem zrobią z niego atrakcję turystyczną, i tyle z mamuta  :sad: :D

 • AnonimS

  Niby fajna ciekawostka ale temat poważny. Co na to zwolennicy teorii ewolucji i doboru naturalnego? Z jednej strony giną bezpowrotnie gatunki i tych aktualnie żyjących nie można ocalić a z drugiej próbuje się wskrzesić relikt przeszłości. Pozdrawiam

 • MEM

  @AnonimS "Co na to zwolennicy teorii ewolucji i doboru naturalnego? Z jednej strony giną bezpowrotnie gatunki i tych aktualnie żyjących nie można ocalić a z drugiej próbuje się wskrzesić relikt przeszłości."  

  Ale przecież to nie ma nic wspólnego z ewolucją i doborem naturalnym. Mamut nie zostanie "wskrzeszony" siłami natury, tylko sztucznymi metodami z woli (albo kaprysu) człowieka (i tak przy okazji, to uderza przede wszystkim w kreacjonistów wierzących w boski udział w stworzeniu świata, bo choć człowiek ma takie możliwości, to przecież żadnym Bogiem nie jest). Zresztą, to nie będzie mamut, tylko hybryda, więc właściwie zupełnie nowy gatunek. Zaś ingerencje powodujące zmianę kursu ewolucji istnieją od zawsze. Zmiany klimatu, uderzenia komet/asteroid, pojawienie się zarazy albo gatunku, który wyewoluował tak bardzo, że wytępił inne itd. Ta ingerencja nie jest jakaś gorsza od innych. W zasadzie, z pewnego punktu widzenia, jest tak samo naturalna jak wszystkie inne – jest konsekwencją działania jednego gatunku (ludzi) na inne, tylko przy pomocy innego zestawu metod. To tylko ludzka terminologia każe ludzką działalność określać jako sztuczną, żeby odróżnić to od procesów zachodzących na świecie bez naszego udziału, ale w sumie i jedno i drugie jest naturalne – wynika z możliwości, które mamy dzięki dotychczasowej ewolucji (takie np. bobry też "sztucznie" zmieniają środowisko, w którym żyją, a przecież nie mówi się, że to nienaturalne/sztuczne, prawda?)

  A wskrzesić relikt przeszłości próbuje się z tego samego powodu, z jakiego ludzie włażą na góry – bo są. ;) Jest możliwość, to robią to. Poza tym może to kiedyś przyczyni się do odtworzenia także i gatunków, które giną obecnie (BTW, giną obecnie m. in. z powodu kurczowego trzymania się szkodliwych ekologicznie rzeczy, które przede wszystkim tzw. prawica, kreacjoniści itp. – ale nie tylko oni; dziś masa krytyki ze wszystkich stron spadła na jedną z europosłanek za to, że chciała zakazać wędkarstwa w całej UE – na potrzeby swojego elektoratu chcą utrzymać, bo to rzekomo "tradycja", albo z powodu podobnych "argumentów".

  Generalnie zawsze to jakiś naukowy postęp, a ten nam jeszcze nigdy na złe nie wyszedł. Projekt jest ciekawy, choć może nie jest "pierwszej potrzeby" i może na pierwszy, powierzchowny, rzut oka wyglądać na fanaberię.

 • MrHyde

  @AnonimS Jak rozumieć to zdanie: "Co na to zwolennicy teorii ewolucji i doboru naturalnego?"? Kim jest "zwolennik" teorii ewolucji i zwolennik doboru naturalnego? Można sobie coś wybrać? ;)