Konsultant ds. lotniczych filmu "Smoleńsk" ma postawione zarzuty w związku z katastrofą smoleńską

Konsultant ds. lotniczych filmu "Smoleńsk" ma postawione zarzuty w związku z katastrofą smoleńskąZ informacji portalu Onet.pl wynika, że Bartoszowi Stroińskiemu, konsultantowi do spraw lotniczych filmu "Smoleńsk" zostały postawione zarzuty za zaniedbania, które zdaniem prokuratury mogły się przyczynić do katastrofy prezydenckiego samolotu.

W poniedziałek 5 września w Teatrze Wielkim odbyła premiera filmu "Smoleńsk”. Wzięli w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, członkowie rządu i oraz część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.– To jest film, który po prostu mówi prawdę. Mówi prawdę poprzez zręczną intrygę fabularną, ale przede wszystkim mówi prawdę o Smoleńsku. I to jest coś niesłychanie ważnego – mówił po seansie Jarosław Kaczyński.

Konsultant był związany z 36. specpułkiem

W końcowych napisach filmu pojawiło się nazwisko Bartosza Stroińskiego, który został przedstawiony jako "konsultant ds. lotnictwa”. Pułkownik był przez wiele lat związany z 36. Specjalnym Pułkiem Lotnictwa Transportowego, czyli jednostką odpowiedzialną za przeloty najważniejszych osób w państwie. Stroiński wraz z Arkadiuszem Protasiukiem, który dowodził załogą prezydenckiego tupolewa, pilotowali samolot 7 kwietnia, gdy w Smoleńsku lądował premier Donald Tusk.
Z raportu Jerzego Millera, który był przewodniczącym Komisji Badania Wypadków Lotniczych wynikało, że Stroiński "przed wyznaczeniem załogi nie sprawdził ważności dopuszczeń, aktualności nawyków pilotażowych, kontroli techniki pilotowania i nawigowania poszczególnych członków załogi”. Pułkownik bronił się, że "nie miał żadnego wpływu na katastrofę smoleńską”.

Kto powierzył Stroińskiemu funkcję konsultanta?

Prokuratura postawiła Bartoszowi Stroińskiemu zarzut z paragrafu 231 kodeksu karnego. Chodzi o "niedopełnienie obowiązków, poprzez niewłaściwe wyznaczenie i przygotowanie załogi do lotu”. Pułkownik nie przyznaje się do winy. Jeśli zarzuty wobec niego się potwierdzą, grozi mu nawet kara pozbawienia wolności. W rozmowie z portalem Onet.pl producent Maciej Pawlicki poinformował, że o powierzeniu Stroińskiemu stanowiska konsultanta ds. lotniczych zdecydował osobiście reżyser filmu "Smoleńsk" Antoni Krauze.


PS.  
Żeby przypadkiem ktoś nie pomyślał, że reklamuję film albo tygodnik Wprost. Jestem sceptycznie nastawiony do obydwu tytułów, z jednakowego powodu.

źródło: wprost.pl/kraj/10022254/Konsultant-ds-lotniczych-filmu-Smolensk-ma-postawione-zarzuty-w-zwiazku-z-katastrofa-smolenska.html

MrHyde

znalazł niusa na wprost.pl. Tagi: #Smoleńsk #katastrofa

Dodaj komentarz