"Dla mnie kogut jest symbolem zdrady i to zdrady największej, bo Piotrowej. Niech rodzice uważają, na co zapisują dzieci" - miał z ambony powiedzieć proboszcz Pcimia. Księdzu nie spodobał się mural, który przedstawiał symbole wsi. A także to, że fundacja, która pracowała nad projektem, angażuje się w walkę o prawa człowieka.
3 sierpnia. Ks. Lucjan Pezda, proboszcz parafii w Pcimiu, podczas kazania omawia powstały w kwietniu mural ze słowem "gościnność" i symbolami wsi: kłosami zbóż, chabrami, żukami i kogutem. Wykonały go dzieci z pobliskiej szkoły podczas zorganizowanych dla nich warsztatów.
- Ja tego nie rozumiem - przyznaje Katarzyna Zięba, jedna z pomysłodawczyń projektu "Regio-mural Kliszczacy". - Do głowy by mi nie przyszło, że ktoś w ten sposób może zinterpretować zwyczajnego koguta.
W rozmowie z "Wyborczą" tłumaczy, że kogut, tak jak i inne elementy, które pojawiły się na muralu, wymyśliły dzieci. Warsztaty rozpoczęły się burzą mózgów dotyczącą skojarzeń z Pcimiem. Jeden z chłopców mówił, że jemu wieś najbardziej kojarzy się z piejącym rano kogutem. Dlatego zwierzę znalazło się na muralu.
- Nie chcieliśmy w ten sposób przemycać żadnych treści ideologicznych - broni się Katarzyna Zięba. I mówi: - Kogut jest także symbolem słońca, światła, świtu, czujności, Sędziego Świata, Chrystusa, zmartwychwstania, czasu, św. Piotra, zdrady, pokuty. Dla nas miał symbolizować po prostu wieś.
Organizatorzy rozmawiali z proboszczem parafii w sobotę, tydzień po krzywdzącym kazaniu. W opublikowanym oświadczeniu napisali: "Ksiądz w ogóle nie orientował się w tym, czego dotyczy projekt, jak przebiegały prace nad nim i jaką rolę pełniła w nim fundacja. Nie zapoznał się także z żadnymi informacjami na temat projektu dostępnymi publicznie na stronie projektu. Nie odpowiedział na pytanie, dlaczego nie poprosił żadnego z organizatorów o jakąkolwiek weryfikację swoich przypuszczeń. Wezwaliśmy go do sprostowania swoich opinii".
Jak udało się ustalić pomysłodawcom projektu, ksiądz zareagował tak w odpowiedzi na donosy jednej z parafianek.
Proboszcz dzień później podczas mszy jedynie dobitniej powtórzył swoje stanowisko w temacie.
"Czujemy się dotknięci (...) Takie wypowiedzi narażają na szwank pracę społeczną wielu ludzi i generują w mieszkańcach strach przed jakąkolwiek aktywnością, stają się powodem do kpin i śmiechu – także z dostojników Kościoła, którzy bezpodstawnie wiążą koguta ze zdradą i fałszywością, a mają trudność ze zrozumieniem tego, iż symbolizuje on w naszym projekcie po prostu wieś" - czytamy w oświadczeniu organizatorów.
Skąd LGBT i aborcja w rozmowach o muralu? Jego wykonawcą była fundacja Klamra, na co dzień zajmująca się działaniami antydyskryminacyjnymi. Z okazji Dnia Kobiet przygotowała mural z 500 odbitymi dłońmi pod hasłem "Kwiatów, szacunku i praw". W Warszawie, wspólnie z młodzieżą romską, jej przedstawiciele wykonali Galerię Romską z ikonami kultury romskiej, rysując m.in. Papuszę. A w Cieszanowie sportretowali "Otwarte głowy" z wizerunkami papieża Franciszka, ks. Adama Bonieckiego i Józefa Tischnera czy siostry Małgorzaty Chmielewskiej.
"Przekonania i światopogląd pracowników fundacji są ich prywatną sprawą. Podkreślamy, iż nie miały one żadnego przełożenia ani na projekt, ani na pracę z dziećmi" - wyjaśniają organizatorzy. A Dariusz Paczkowski, szef fundacji Klamra, mówi nam: - Walka o prawa człowieka nie stoi dla mnie w sprzeczności z wartościami chrześcijańskimi. W odpowiedzi na słowa proboszcza parafii w Pcimiu proponuję, abyśmy wspólnie przygotowali mural.
"Wyborcza" próbowała skontaktować się z ks. Pezdą oraz władzami gminy Pcim. Byli jednak nieuchwytni.
źródło: krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25080725,dzieci-namalowaly-mural-z-kogutem-ksiadz-uznal-ze-to-symbol.html
5 komentarzy
Margerita· 8 lut 2021
Szkoda słów na tego księdza
katolik· 24 sty 2020
Lepiej niech malują buciki niemowlęce i będzie OK
Zakaz kogucika
Zakaz torebki
Czego jeszcze ?
Dlaczego ?
AlexAthame· 17 sie 2019
Najtrudniej się do winy przyznać. Pycha nie jednego doprawadzila do zatracenia.Oj panie w czarnej sukience, nawróć sie. Niedługo sama tęcza po burzy bedzie się z LGBT kojarzyła. Polecam temu księdzu Ew Łukasza o tym jak ludzie przyszli do Jezusa i skarżyli ze Piłat krew miesza.
MrHyde· 17 sie 2019
@AlexAthame tęcza po deszczu jest najgorsza bo diabelska. Diabelska, bo nie wiadomo skąd się bierze (ksiądz po seminarium nie może tego wiedzieć, żeby się wiedzą nie sprzeniewierzyć wierze), a jak nie wiadomo, to wiadomo, że od diabła
Co tam było u Piłata? Nie znam tej przypowieści.
AlexAthame· 17 sie 2019
@MrHyde Łukasza 13 w 4
MrHyde· 17 sie 2019
@AlexAthame Przewidujesz jakąś rzeź niewiniątek podczas rytualnego zarzynania barana?
kaszmir· 14 sie 2019
No co za dzieci, powinny jeszcze kurkę domalować.
A tak poważnie strach się bać, bo jakby nie patrzeć teraz wszystkie koguty będą się tylko z jednym kojarzyć. Nawet te na plebani też
Pozdrawiam
AnonimS· 13 sie 2019
Na rosół szkodnika :P . Zestaw na Tak