Czarny humor zwiastuje demencję (Journal of Alzheimer's Disease)

Czarny humor zwiastuje demencję (Journal of Alzheimer's Disease)Zmiana poczucia humoru z nieszkodliwego na absurdalny lub czarny może być oznaką zbliżającej się demencji. Tak twierdzą brytyjscy eksperci, którzy przebadali grupę kilkudziesięciu pacjentów i ich rodziny.

Jeśli ktoś nagle polubił Latający Cyrk Monty Pythona albo Jasia Fasolę, lub też zaczyna śmiechem reagować na czyjeś nieszczęście, może mieć zwyrodnienia w mózgu - twierdzą naukowcy z uniwersytetu UCL.

Wyraźną zmianę w poczuciu humoru zaobserwowali oni u prawie wszystkich badanych w okresie dziewięciu lat lub mniej przed diagnozą. Jedną z oznak jest zamiłowanie do komediowych scen, w których ktoś cierpi, lub szyderstwa z prawdziwych sytuacji, takich jak czyjeś oparzenie czy utrata pracy.

Osoby z takimi objawami mogą zachorować na tzw. otępienie czołowo-skroniowe, formę demencji podobną do choroby Alzheimera, dowodzą naukowcy. I radzą nie lekceważyć tych charakterystycznych objawów. Nie oznacza to oczywiście, że każdy miłośnik Monty Pythona ma uszkodzenia w mózgu.

Otępienie czołowo-skroniowe stanowi kilkanaście procent wszystkich postaci demencji. Badania opublikowano w "Gazecie Alzheimerowskiej" ("Journal of Alzheimer's Disease").

źródło: wiadomosci.onet.pl/nauka/naukowcy-czarny-humor-objawem-demencji/fsyc8q

MrHyde

znalazł niusa na wiadomosci.onet.pl.

Dodaj komentarz