Przyjaźń na lol

Przyjaźnie na lol

Nie mam informacji ile osób zapoznało się na lol. Wiem, że ja to zrobiłem. W moim wypadku są pewne różnice. Mam 60 lat, mieszkam w Kanadzie i mam żonę. Poza tym jestem inny niż większość. To może zauważyliście.  
   Relacje na internecie w większości wypadków nie wychodzą. Były okresy, że pisałem z 20 osobami. Głównie kobietami. Głównie mających około 20 lat. Najmłodsza miała 13, najstarsza 37. Poza tym piszę okazjonalnie z kilkoma mężczyznami. W wieku 40 lat i 53.
Jak do tej pory zablokowały mnie trzy osoby. Przestałem pisać z dwoma osobami. Kiedy pisałem z tak dużą ilością osób, to się skończyło. Ja to rozumiem. Nikogo nie skreślałem. Służyłem pomocą. Nie jestem zwolennikiem młodych kobiet. W sensie cielesnym. I to pewnie nie było powodem. Wszystko jest indywidualne.  
    Każdy ma prawo mieć swoje warunki. Relacja internetowa jest inna niż w realu. Poznałem dwie osoby twarzą w twarz. Chciałem więcej, ale na razie nie wyszło. Prawdopodobnie zobaczę jeszcze jedną, bardzo drogą mi osobę. Ale pewności nie mam. Życie teraz jest takie, że mimo iż mamy w okolicy wiele osób, nie mamy do kogo się odezwać. A problemy są i czasem trzeba o nich powiedzieć. W relacjach, miałem osoby, które dzieliły się ze mną bardzo osobistymi sekretami, inne pisały o niczym, bez obrazy. Prawdopodobnie pomogłem kilku osobom. Nawet bardzo.  
Czasem pisząc do kogoś, musimy zdobyć się na odwagę. Jedno jest ważne w takich i chyba w każdych relacjach. Prawda. Bo jaki sens pisać z kimś, kogo może nigdy nie zobaczymy i mu kłamać. Czasem ludzie piszą, bo chcą coś wyrzucić z siebie. Chodzi mi o utwory, ale również i wymianę wiadomości. Nie każdy chce pomocy mimo, że sam sobie nie radzi. Często oferuję pomoc, ale nie zawsze jest to co ktoś drugi oczekuje. Tak jak w każdej relacji i w internetowej, ludzie nie zawsze dobierają się. Może w moim wypadku te początkowe warunki są dominujące. Nie każdy może zaakceptować relację bezcielesną.  
Trochę mi ciężko napisać co pragnę. Ten felieton napisałem, bo pomysł mi poddała bardzo bliska mi osoba. To ma być o roli drugiej osoby w naszym życiu.  
Człowiek jest istotą socjalną. Ciężko człowiekowi być samemu. I to widać od najmłodszych lat. Dzieci garną się do siebie. Lubią ze sobą się bawić. W późniejszym wieku dochodzi do innych zależności. Piszecie o tym. Erotyczne i miłosne. Ale są jeszcze inne, bardzo ważne relacje. Przyjaźń.
W greckim języku są trzy rodzaje relacji. Agape, eros i filo. Pierwsza to miłosna relacja z Bogiem. Druga to fizyczna relacja między ludźmi. Trzecia jest przyjaźnią.
   Prawdziwa przyjaźń jest bardzo cenna. Czy jest możliwa przyjaźń przez internet?
Chciałbym wierzyć, że tak. Na razie straciłem z pewnością, jedną osobę. Teraz już nie ważne czy była to moja wina czy nie. Nie dostałem wybaczynia. Druga odeszła. Mam co raz mniejszą nadzieje, że wróci. Być może była to też trochę moja wina. Jednak w tym wypadku nie odwołałbym tego o co poszło. Poczułem się opuszczony jeżeli nie zdradzony. Ale ja nigdy nie będę miał żalu do tej osoby. Została mi trzecia. Mam jeszcze jedną i co do tej mam pewność. Nie chcę stracić tej trzeciej.  

Czym charakteryzuje się przyjaźń? Że kiedy potrzebujemy pomocy, nasz przyjaciel powinien nam pomóc. Ja komuś pomogłem i ktoś pomógł mi. To wartościowe. W naszym przypadku dzieli nas odległość i jeszcze kilka spraw. Ale ja ufam, że kiedyś się spotkamy. A potem będziemy wiecznymi przyjaciółmi. Tam gdzie wszyscy będą mieli 20 lat. Wiem, że wielu z was nie wierzy, że tak możliwość istnieje. Ale ja wierzę i ona wierzy, że to prawda.  
    Internetowa przyjaźń ma zalety. Ponieważ się nie widzimy, mamy szansę się nie kłócić. Mamy szansę rozwiązywać małe sprzeczki. Ale żeby to zaistniało musi przed tem być chociaż trochę chęci i zaufania. Traktuję ludzi poważnie. Moja żona jest dla mnie ważna, ale przecież nie mogę traktować kogoś inaczej niż żonę. W sensie wartości. Czy ta druga osoba mnie tak traktuje? Tego nie wiem. Wierzę, że tak będzie. Wówczas taka przyjaźń będzie wielka. Nawet jak się nigdy nie ujrzymy w tym życiu. Ale chciałbym. Uważam, że jak się coś robi, trzeba robić dobrze. Szczególnie kiedy ma się do czynienia z drugą osobą. Bo nie mamy wartości. Nie w sensie, że jesteśmy bezwartościowi. Odwrotnie. Jesteśmy bezcenni.  
Czasem jedno słowo od kogoś kto jest daleko, może zmienić wiele. Czasem nawet uratować życie.
Dlatego zawsze powiniśmy szanować innych. Czy ich widzimy przez 16 godzin na dobę czy ich nawet nie widzimy ani razu. Pewnie łatwiej jest szanować tych drugich. Ale trzeba się starać. Szczególnie, że życie nas nie pieści. Ale kto tworzy to życie? My. Byłoby mi miło gdybyście w komentarzach napisali mi o waszych doświadczeniach internetowych znajomości. Chociaż krótko.

754 czyt.
100%1210
AlexAthame

opublikował opowiadanie w kategorii felieton i obyczajowe, użył 896 słów i 5016 znaków.

10 komentarze

 
 • kaszmir

  kaszmir · 18 czerwca

  Mieć szacunek i nie ranić nikogo, a przy tym być przyzwoitym to trudne ale nie niemożliwe. Przyjaźń w internecie może zaistnieć, ale wtedy kiedy ma dalszy ciąg w realu. Mam taką przyjaciółkę już dwanaście lat. Bardzo ważny problem nakreśliłeś.  

  Pozdrawiam

 • AnonimS

  AnonimS · 4 czerwca

  Szacunek rzecz najważniejsza. W internecie szczególnie bo tu łatwiej pękają hamulce. W przyjaźń " od pierwszego napisania" nie wierzę. Ale wierzę w koleżeństwo ,we wzajemne zrozumienie, w bezinteresowną pomoc i wsparcie. Bo dla mnie przyjaciel to człowiek który nie zawiedzie  w żadnej sytuacji życiowej. Miałem ich dwóch . Niestety , obaj nie żyją. Za felieton łapka w górę. Poruszyłeś ważny temat.  Pozdrawiam

 • cicha2591

  cicha2591 · 25 maja

  Szacunek jest bardzo ważny każdy powinien się szanować pomimo wieku i pozycji społecznej, wiadomo jednak ze ludzie mają różne charaktery i podejście do tej drugiej osoby...

 • cicha2591

  cicha2591 · 24 maja

  W naszym życiu spotykamy różne osoby niektóre wywierają na nas taki wpływ ze pozostają w pamięci na zawsze i to nie koniecznie muszą być mocne więzi wystarczy kilka rozmów.

 • Obca

  Obca · 24 maja · 201233482

  Posłuchaj w końcu napisałeś coś wartościowego. Bez obrazy to moje zdanie ale przynajmniej w tym mogę się z tobą zgodzić. Każdy z nas jest inny i każdy potrzebuje przyjaźni niestety różnie ją można zinterpretować. Tylko jedna prośba, nie porównuj nas do swojej żony bo bycie w związku ma zupełnie unne prawa. Jednak rozumiem że możesz mieć inne zdanie. Pozdrawiam😏

 • Mmakao

  Mmakao · 23 maja

  Czy filo to nie jest przypadkiem miłość platoniczna?

 • Fanka

  Fanka · 20 maja

  Szczerze. Znalazłam tu kilka osób z którymi mam ciągły kontakt. I wierzę w przyjaźnie miedzy kobieta a mężczyzna. W przyjaźń internetową. Wiele jest osób które uważa że ma przyjaciela lub przyjaciółkę od dzieciństwa i myśli że będzie z nią/nim zawsze. Ale zazwyczaj w dorosłym już życiu wychodzi na to ze to nie była przyjaźń. Każdy z Nas definiuje inaczej przyjaciela/przyjaciółkę. Ale znaleźć osobę z którą o wszystkim można porozmawiać i o każdej porze i we wszystkim pomoże,to skarb. Trzeba to doceniać,pielęgnować i dbać na każdym kroku. Tak samo jak z miłością

 • Pani123

  Pani123 · 17 maja

  Znaleźć prawdziwego przyjaciela w necie to jak znaleźć igłę w stogu siana, to samo dotyczy świata realnego. Mimo wszystko chcę wierzyć, że takie cuda się zdarzają, choć dotychczasowe doświadczenia mówią mi coś dokładnie  odwrotnego. Pozdrawiam  

 • Margerita

  Margerita · 17 maja

  Łapka w górę podoba mi się Twój felieton

 • Almach99

  Almach99 · 17 maja

  Wiesz co? Masz racje.
  W jednej z ksiazek o finansach osobistych autor napisal, ze czlowiek nawiazuje znajomosci, przyjaznie przez cale zycie. Kazda przyjazn jest wazna, nie ma znaczenia czy jest to zwiazek na cale zycie, czy tylko chwilowa. I ja sie z tym zgadzam.  
  Co do roznic miedzy ludzmi. One po prostu sa. I tylko tyle. Lub az tyle.  
  Wazne by starac sie byc dobrym czlowiekiem.  I wtedy nic innego nie jest wazne - ani wiek, wyksztalcenie, plec, kolor skory, wyznanie.
  Wiekszosc nowo poznanych osob to ludzie spotkani w pracy. Czasem jest to ktos poznany przez internet. Wszystkie znajomosci sa wazne, kazda jest inna.