Ciuch z... (pytanie językowe)

Dodano na Hydepark przez MrHyde, 4 postów, ostatni post 13 lut 2016

 • MrHyde
  · 8 sty 2016

  Co sądzicie o wyrażeniach typu: "bluzka z pumy", spodnie z decathlonu", "buty z converse",  "adidasy z nike`a"? W opowiadaniach zamieszczanych na LOLu pojawiają się bardzo często, w opisach wyglądu bohaterów, a są - moim skromnym zdaniem - nielogiczne i rażąco niepoprawne językowo. Bywa, że zamiast "z" pojawia się "od" (zwłaszcza gdy mowa o marce perfum), co wydaje się nawet w miarę logiczne, ale czy to jest po polsku?

 • Jagna
  · 8 sty 2016

  Mr Hyde, w mowie potocznej się z czymś takim nie spotkałam, ale w opowiadaniach owszem. Specjalistką  językową nie jestem,  ale mnie trochę to gryzie.  W sensie to nie brzmi dobrze. Nie prościej powiedzieć "bluzka pumy",  "converse ' y", "nike' i". Dla mojego ucha brzmi to lepiej.  Co do perfum, wydaje mi się,  że błędem to nie jest i jest dość logiczne. "Piątka od Chanel", "Opium od Yves Saint Laurent" "La vie est belle od Lancôme", jest tylko jeden warunek,  perfumy te muszą być "od"  projektanta,  domu mody.  Bo przecież "perfumy od Adidasa ' a, to nie ma sensu. ;) Powtarzam, że to tylko moje skromne zdanie. :)

 • MrHyde
  · 9 sty 2016

  Ja też nigdzie poza opowiadaniami się z tym nie spotkałem. Zastanawiam się, skąd się się to bierze. Dla mnie perfumy i ciuchy są ze sklepu albo firmy/marki jakiejś tam. Żadnego projektanta ani mieszacza zapachów nie znam, więc trudno mi coś od niego dostać albo kupić. ;) Nie wykluczam jednak, że są ludzi, którzy zaopatrują się w takie przedmioty wyłącznie bezpośrednio u producenta. ;)  Z ciekawością czekam na dalsze opinie.

 • Lils
  · 17 sty 2016

  Może wypowiem się tak trochę pomijając poprawność tych zapisów.. Bardziej razi w oczy, gdy uwględniacie taki opis, co czyni bohatera istnie "zajebistym"... a niejednokrotnie psuje to po trochę ;). Tym bardziej, gdy chce się uczynić bohatera skromnym ;).. Inna sprawa, gdy jest to zamierzone- np. chłopaczek z bogatego domku ^^

 • MrHyde
  · 13 lut 2016

  Lils

  Lils: Może wypowiem się tak trochę pomijając poprawność tych zapisów.. Bardziej razi w oczy, gdy uwględniacie taki opis, co czyni bohatera istnie "zajebistym"... a niejednokrotnie psuje to po trochę  . Tym bardziej, gdy chce się uczynić bohatera skromnym  .. Inna sprawa, gdy jest to zamierzone- np. chłopaczek z bogatego domku ^^

  To już zupełnie inna beczka kaloszy. Zgadzam się z Tobą w 1001 promili. ;)

Zaloguj się aby dodać post. Nie masz konta? Załóż darmowe konto